Nawadnianie upraw soi

Równomierne zaopatrzenie w wodę ma kluczowe znaczenie dla powodzenia uprawy soi. Z tego powodu przy wyborze stanowiska należy zwrócić uwagę na zdolność gleby do odpowiedniego magazynowania wody.

Właściwe zaopatrzenie soi w wodę

Aby soja dobrze się rozwijała i dawała opłacalne plony, należy zwrócić uwagę na odpowiednie jej zaopatrzenie w wodę. Szczególnie w okresie od czerwca do sierpnia rośliny potrzebują odpowiedniej ilości wody. Łącznie soja potrzebuje co najmniej 300 l/m². Mowa w tym wypadku o sumie ilości wody zgromadzonej w glebie, dostępnej z opadów atmosferycznych i ewentualnego nawodnienia.

Ważne: Jeśli opady deszczu nie są wystarczające, rośliny soi należy bezwzględnie nawadniać, aby zagwarantować odpowiednie zaopatrzenie w wodę.

Każda dodatkowa ilość wody, którą zaoferujemy roślinom soi, pozytywnie wpłynie na plony. Nawet 50 l wody więcej na m² może stanowić znaczącą różnicę.

Możliwe skutki ograniczonego dostępu do wody

Długotrwały niedobór wody może prowadzić do wad rozwojowych roślin soi. Niektóre okresy, w których występuje niedobór, mają także inne poważne konsekwencje. Z reguły jednak zawsze w rezultacie oznacza to utratę plonów.

Miesiąc   Faza rozwojowa   Skutki
Czerwiec do lipca Kwitnienie Niska MTZ, mniej strąków na roślinie, gorsze zawiązywanie nasion, niższa zawartość białka
Sierpień Rozwój nasion

Nasze nasiona sprzedawane są przy pomocy naszych farmpartnerów – od rolnika do rolnika. Dzięki temu jesteśmy w stanie zapewnić naszym klientom jednocześnie fachowe doradztwo oraz nasiona najwyższej jakości. To jest właśnie nasza idea #farmprinzip.

Prosimy skontaktować się z naszymi kierownikami regionu i zapytać o farmpartnera w najbliższej okolicy!