Uprawa kukurydzy na CCM i przygotowanie Corn-Cob-Mix

Kukurydza w Polsce uprawiana jest przede wszystkim jako roślina pastewna i wykorzystywana w żywieniu zwierząt w postaci śruty, czy kiszonek z całych roślin albo tylko z ziarna. W żywieniu trzody chlewnej chętnie wykorzystywana jest kiszonka z całych kolb, czyli tzw. corn-cob-mix. Niewątpliwą zaletą tej metody jest dobre wykorzystanie ziarna i brak strat spowodowanych zbiorem i młóceniem.

Co to jest CCM?

Wissenswertes zum Maisanbau

Mieszanka ziaren i osadek z przeznaczeniem na paszę (Zdjęcie: stock.adobe.com – Bits and Splits)

Termin CCM jest skrótem od angielskiego wyrażenia Corn-Cob-Mix, co tłumaczy się jako mix ziaren i osadek. Kiszonki z CCM są wykorzystywane jako pożywna, pełnowartościowa pasza podstawowa o wysokiej koncentracji energii. Nadaje się do tuczu trzody chlewnej, ale także dla bydła. CCM może być również stosowany jako komponent paszy treściwej dla krów mlecznych.

W żywieniu na sucho CCM wykorzystywane są ziarna oraz osadki kukurydzy (30-80%). Ze względu na obecność rdzeni kolb zawartość włókna surowego (5 – 8%) jest wyższa niż w kukurydzy ziarnowej. Warto wiedzieć, że osadki z kukurydzy są dość ubogie w składniki odżywcze. Ponieważ jednak zawierają znaczne ilości cukru, mają pozytywny wpływ na proces zakiszania.

Kukurydza na CCM jest zbierana za pomocą kombajnu z odpowiednią przystawką zbierającą i przetwarzana do słomy lub śruty na kiszonkę. Umożliwia to zbiór i przerób ziaren o większej zawartości wody i dlatego można w tym wypadku kosić kukurydzę we wcześniejszych terminach (przy niższej dojrzałości).

Postaw na nasiona wysokiej jakości, aby uzyskać odpowiednie wyniki uprawy

Jeśli chcesz uprawiać kukurydzę na CCM, skorzystaj z oferty nasion farmsaat. Nasze odmiany charakteryzują się pewnym i szybkim rozwojem początkowym, wysoką tolerancją na zimno, dobrą tolerancję niedoborów wody, odpowiednią stabilnością roślin i małą skłonnością do krzewienia. Mamy w naszej ofercie odmiany o wysokim potencjale plonowania ziarna i odporności na fuzariozę kolb. Z cenami kukurydzy nadającej się do uprawy na CCM można zapoznać się w naszym sklepie internetowym.

 

Wissenswertes zum Maisanbau

Nasze nasiona sprzedawane są przy pomocy naszych farmpartnerów – od rolnika do rolnika. Dzięki temu jesteśmy w stanie zapewnić naszym klientom jednocześnie fachowe doradztwo oraz nasiona najwyższej jakości. To jest właśnie nasza idea #farmprinzip.

Prosimy skontaktować się z naszymi kierownikami regionu i zapytać o farmpartnera w najbliższej okolicy!

Kupuj zgodnie z ideą #farmprinzip

Nasiona z pierwszej ręki! Najwyższa jakość – od rolnika do rolnika, z fachowym doradztwem. Porozmawiaj z naszymi kierownikami regionów!