Właściwe przygotowanie stanowiska jest podstawą udanej uprawy soi

Właściwości i przygotowanie gleby pod uprawę soi

Luźna, dobrze rozdrobniona i wolna od chwastów gleby jest idealnym punktem wyjścia (Zdjęcie: stock.adobe.com – pavlobaliukh)

Jeśli zdecydowałeś się na uprawę soi, pierwszym krokiem przed wysiewem jest odpowiednie przygotowanie gleby. Im lepiej przygotowana jest gleba, tym lepsze warunki do rozwoju mają roślin.

Poniżej znajdują się wszystkie ważne informacje na temat idealnej gleby pod uprawę soi. Zagłębimy się w kwestie wymagań stanowiskowych soi. Wskażemy także na właściwości, jakie powinno mieć podłoże idealne do uprawy soi i jak należy uprawić glebę, aby zapewnić najlepsze plony.

 

Taka powinna być idealna gleba: wymagania soi

Soja ma niewielkie wymagania w stosunku do roślin ją poprzedzających . Należy jednak zwrócić uwagę na kilka kwestii.

Soja ma niewielkie wymagania i dlatego nadaje się do uprawy na wielu obszarach. Najważniejszą rzeczą jest dobre zaopatrzenie w wodę. Z tego powodu zaleca się wybieranie stanowisk z dobrym magazynowaniem wody.

 

Idealne właściwości gleby pod uprawę soi

Idealne właściwości gleby pod uprawę soi   Mniej korzystne stanowiska pod uprawę soi
  • ciepłe
  • lekkie do średnio ciężkich
  • głęboko przepuszczające
  • z niską zawartością azotu
 
  • gleby kamieniste
  • gleby bagienne
  • gleby podmokłe
     

Ponadto wartość pH gleby powinna wynosić od 6,5 do 7. Odpowiada to wartości od lekko kwaśnej do obojętnej.

Wskazówka: Uprawa soi jest możliwa także na glebach lekko zakamienionych. W tym przypadku jednak gleba powinna być przewalcowana bezpośrednio po wysiewie.

Optymalne przygotowanie gleby pod uprawę soi

Aby maksymalnie ułatwić kiełkowanie soi, zaleca się dobre przygotowanie stanowiska. Najważniejsze jest stworzenie luźnej, drobnoziarnistej kompozycji. Podłoże powinno być także możliwie najlepiej wyrównane.

Uwaga: Należy unikać dodatkowego nawożenia azotem lub obornikiem, ponieważ soja jest rośliną strączkową. Oznacza to, że tworzy on symbiozę z bakteriami brodawkowymi i w ten sposób wiąże azot z powietrza.

Wskazówka: Uprawa soi jest szczególnie opłacalna, jeśli na tym samym terenie wcześniej uprawiano rośliny wymagające dużych ilości azotu. Wówczas rezerwy azotu w glebie są w znacznym stopniu wykorzystane, a stanowisko szczególnie nadaje siłę do uprawy soi.

Jeśli jednak wiemy, że gleba jest uboga w składniki odżywcze, można zastosować obornik w ograniczonej ilości. Przydatna jest również mobilizacja fosforu oraz likwidacja zachwaszczenia.

Nasze nasiona sprzedawane są przy pomocy naszych farmpartnerów – od rolnika do rolnika. Dzięki temu jesteśmy w stanie zapewnić naszym klientom jednocześnie fachowe doradztwo oraz nasiona najwyższej jakości. To jest właśnie nasza idea #farmprinzip.

Prosimy skontaktować się z naszymi kierownikami regionu i zapytać o farmpartnera w najbliższej okolicy!