Szczepienie materiału siewnego soi: wszystkie ważne informacje na temat zaprawiania nasion

Szczepienie nasion soi

Szczepienie nasion soi pozwala osiągać wyższe plony z lepszą zawartością białka

Soja, jako roślina strączkowa, korzysta z symbiozy z bakteriami brodawkowymi (Bradyrhizobium japonicum).

Pobierają one cenny azot (N) z powietrza i dostarczają go roślinie. Naturalne zasoby bakterii brodawkowych w naszych glebach są bardzo znikome.

Z tego powodu szczepienie (inokulacja) nasion jest niezwykle ważne – przynajmniej w przypadku pierwszej uprawy soi na danym stanowisku.

 

 

Przegląd metod inokulacji

Zasadniczo dostępnych jest kilka opcji szczepień. W dalszej części rozdziału przedstawimy bardziej szczegółowo poszczególne metody.

        Metoda   Rodzaj preparatu   Wykonanie   Uwagi
        Szczepienie gleby   Granulat   Preparat jest wysiewany do gleby razem z nasionami soi   Szczepienie gleby daje najlepsze rezultaty w połączeniu ze szczepieniem kontaktowym
        Inokulacja fix fertig   Różne produkty   Hodowca dostarcza rolnikowi gotowe do siewu nasiona otoczkowane bakteriami brodawkowymi   Szczepienie kontaktowe warto mimo wszystko przeprowadzić
        Szczepienie kontaktowe   Produkt płynny lub na bazie torfu   Nasiona soi wysiewa się do gleby po uprzednim wymieszaniu z inokulantem   W zależności od rodzaju produktu do prawidłowego rozprowadzenie szczepionki warto użyć pistoletu natryskowego lub innego urządzenia, np. betoniarki
       

 

Wskazówka: Jeśli soja na danym stanowisku ma być uprawiana po raz pierwszy, zaleca się wykonanie szczepienia kontaktowego.

Wybór inokulanta

Wybierając inokulant, należy upewnić się, że jest to szczepionka z bakteriami Rhizobium dla soi. Na rynku dostępne są także szczepionki Rhizobium dla innych roślin. Nie są one jednak odpowiednie dla soi. Im wyższe jest stężenie bakterii w preparacie, tym bardziej skuteczna jest szczepionka. Na rynku są dostępne sprawdzone od lat preparaty i po nie warto sięgać, aby zagwarantować właściwy efekt szczepienia.

Rhizliq Top S: Rhizliq Top S jest szczepionką kontaktową w formie płynnej, która jest szczególnie łatwa w użyciu. W przypadku zainteresowania właśnie tą szczepionką prosimy o kontakt z nami.

Ważne: W przypadku preparatów na bazie torfu zaleca się użycie kleju, aby zapewnić prawidłowe przyleganie szczepionki do soi. Jest to szczególnie ważne w przypadku siewu pneumatycznego, przy którym istnieje ryzyko, że preparat zostanie zdmuchnięty z nasion soi.

 

Wykonanie szczepienia: nasiona soi najlepiej szczepić bezpośrednio przed siewem

Po wybraniu metody inokulacji i odpowiedniego preparatu należy wybrać odpowiedni czas. Najlepiej zastosować szczepionkę bezpośrednio przed siewem. Ponieważ zwykle odbywa się to w okresie od połowy/końca kwietnia do początku/połowy maja, temperatury na zewnątrz powinny oscylować wokół około 20°C, a więc być odpowiednie dla tego procesu. Między inokulacją a siewem możliwy jest odstęp maksymalnie 2 tygodni.

Ważne: Wysokie temperatury i zbyt długi okres przed siewem mogą osłabić działanie szczepionki.

Nasze nasiona sprzedawane są przy pomocy naszych farmpartnerów – od rolnika do rolnika. Dzięki temu jesteśmy w stanie zapewnić naszym klientom jednocześnie fachowe doradztwo oraz nasiona najwyższej jakości. To jest właśnie nasza idea #farmprinzip.

Prosimy skontaktować się z naszymi kierownikami regionu i zapytać o farmpartnera w najbliższej okolicy!