Efektywna uprawa soi: istotne informacje dot. siewu

W przypadku siewu soi należy przestrzegać pewnych zasad. To one tworzą podwaliny pod efektywną uprawę tej rośliny. Poniżej wyłuszczamy wszystkie ważne elementy, na które należy zwrócić uwagę przy siewie soi, w tym m.in. temperaturę gleby i otoczenia, termin i głębokość siewu.

 

Wybór terminu siewu soi

Łatwy i prosty siew soi

Jaki jest najwłaściwszy termin siewu soi? (Zdjęcie: stock.adobe.com – sima)

Soja pochodzi z Japonii i północnych Chin, dlatego jest przyzwyczajona do nieco innego klimatu. Kluczową decyzją w przypadku uprawy soi pod naszą szerokością geograficzną jest wybór właściwego terminu siewu.

Wysiew nasion soi może mieć miejsce, gdy temperatura gleby na stałe osiągnie 10°C. To odpowiada okresowi od mniej więcej połowy/końca kwietnia do początku/połowy maja.

Ważne: Nie należy siać soi przy niższych temperaturach gleby, ponieważ wiąże się to z ryzykiem strat we wschodach roślin. Siewki mogą być słabsze, a przez to bardziej podatne na porażenie szkodnikami czy chorobami.

Właściwe warunki ułatwiają uprawę soi: odstęp międzyrzędowy, głębokość siewu i obsada

Nasiona soi można wysiewać punktowo przy użyciu siewnika mechanicznego lub pneumatycznego. Zalecana głębokość siewu wynosi od 3 do 4 cm.

Wskazówka: Jeżeli przedsiewnie zastosowano herbicyd, nasiona powinny być wysiewane nieco głębiej. Ważne przy tym jest, żeby gleby na obranej głębokości była odpowiednio ciepła.

Norma wysiewu w przypadku odmian bardzo wczesnych (000) i wczesnych (00) powinna wynosić 70 nasion na metr kwadratowy. Zalecany rozstaw rzędów w przypadku siewu punktowego to 30 – 45 cm. W przypadku używania pielników rzędowych odstęp należy zwiększyć do 50 cm. Efektywna obsada powinna wahać się od 60 do 65 roślin/m². Przy podejmowaniu decyzji o odstępach rzędowych zawsze należy brać pod uwagę rozstaw narzędzi, które będziemy używać w późniejszych etapach ochrony upraw.

Sukces w uprawie soi: przegląd najważniejszych aspektów

Poniższa tabela zawiera zestawienie wszystkich najważniejszych informacji dot. siewu soi.

  Termin siewu
  Połowa/koniec kwietnia do początku/połowy maja
  Temperatura gleby
  10ºC
  Głębokość siewu
  3 – 4 cm, dopuszczalna do 8 cm
  Odstępy rzędowe
  30 – 50 cm
  Norma wysiewu
  70 nasion/m²
  Obsada
  60 – 65 roślin/m²
       

Nasiona soi od farmsaat to pewne plony

Oferujemy najwyższej jakości materiał siewny soi, zapewniający wysokie plony ziarna o doskonałych parametrach pod względem zawartości białka i tłuszczu. Obok bardzo wczesnego dojrzewania nasze odmiany charakteryzują się także niską wilgotnością ziarna w momencie dojrzałości do zbioru. Dodatkowymi atutami są dobry rozwój początkowy oraz świetna stabilność roślin.

Nasze nasiona sprzedawane są przy pomocy naszych farmpartnerów – od rolnika do rolnika. Dzięki temu jesteśmy w stanie zapewnić naszym klientom jednocześnie fachowe doradztwo oraz nasiona najwyższej jakości. To jest właśnie nasza idea #farmprinzip.

Prosimy skontaktować się z naszymi kierownikami regionu i zapytać o farmpartnera w najbliższej okolicy!