Nawożenie w uprawie soi

Bogata w składniki odżywcze gleba jest idealną podstawą mocnych roślin soi
Optymalne zaopatrzenie w składniki pokarmowe jest podstawowym warunkiem powodzenia uprawy soi. Ponieważ jest to roślina strączkowa, dzięki bakteriom brodawkowym nawożenie azotem w większości przypadków nie jest konieczne. Przed wysiewem należy jednak zwrócić uwagę na składniki pokarmowe obecne w glebie.
Poniższy tekst zawiera wskazówki odnośnie do zaopatrzenia gleby w nawozy na etapie przygotowania stanowiska oraz ogólne potrzeby nawozowe soi.
Właściwe nawożenie soi – jak nawozić stanowisko pod soję
Przed wysiewem nasion soi warto przeprowadzić dokładne badanie gleby. Pozwoli to na zorientowanie się, jakie i w jakiej ilości składniki odżywcze są już dostępne w glebie, a jakie należy ewentualnie uzupełnić w drodze nawożenia.
Nawozy odpowiednie dla soi
Makroskładniki niezbędne w uprawie soi
Aby plony soi były wydajne, w glebie powinny być obecne następujące minerały: potas, magnez i fosfor. Jeśli badanie gleby wykaże niedobór któregoś z nich, należy koniecznie zwiększyć jego podaż za pomocą nawozu. Ilość niezbędną oblicza się na podstawie zapotrzebowania roślin przy oczekiwanym plonie, z uwzględnieniem klasy gleby.
Soja nie wymaga nawożenia azotem
Zamiast stosować dodatkowy nawóz azotowy, lepiej jest zaszczepić nasiona bezpośrednio przed siewem. Zaszczepienie nasion inokulantem Rhizobium sprzyja rozwojowi bakterii brodawkowych. Wiążą one azot z powietrza i zaopatrują nim rośliny. W przypadku soi można również zrezygnować z nawożenia potasem.
Ważne: Przed siewem nie należy stosować nawozów azotowych. W skrajnych przypadkach może to zaburzać wytwarzanie brodawek korzeniowych.
Nawożenie azotem powinno być stosowane tylko w wyjątkowych przypadkach, gdy bakterie brodawkowe nie rozwinęły się prawidłowo i istnieje ryzyko, że roślina soi nie otrzyma wystarczającej ilości azotu. W najgorszym przypadku może to doprowadzić do dużych strat plonów. Aby przynajmniej częściowo temu zapobiec, można zastosować jednorazowe nawożenie azotem w dawce 50-80 kg N/ha. Najlepszym momentem na to jest koniec kwitnienia.
Nasze nasiona sprzedawane są przy pomocy naszych farmpartnerów – od rolnika do rolnika. Dzięki temu jesteśmy w stanie zapewnić naszym klientom jednocześnie fachowe doradztwo oraz nasiona najwyższej jakości. To jest właśnie nasza idea #farmprinzip.
Prosimy skontaktować się z naszymi kierownikami regionu i zapytać o farmpartnera w najbliższej okolicy!