OWSiD

OGÓLNE WARUNKI SPRZEDAŻY I DOSTAWY NASION W SKLEPIE  INTERNETOWYM
SPÓŁKI FARMSAAT POLSKA SP. Z O.O.

 

1. Definicje

Sprzedający – farmsaat Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Nowa Trzcianna 12, 96-115 Nowy Kawęczyn

Kupujący – konsument lub podmiot gospodarczy (przedsiębiorca), który nabywa towary na własny użytek lub w celu związanym z prowadzoną przez siebie działalnością gospodarczą, na użytek własny lub w celu dalszej odsprzedaży.

Konsument – za konsumenta uważa się osobę fizyczną dokonującą z przedsiębiorcą czynności prawnej niezwiązanej bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową,

Przedsiębiorca – osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną, wykonująca działalność gospodarczą.

5. Przedstawiciel Sprzedającego – osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną, która w zakresie działalności swojego przedsiębiorstwa, zobowiązuje się do stałego pośredniczenia, za wynagrodzeniem, przy zawieraniu z Kupującymi umów na rzecz Sprzedającego albo do zawierania ich w jego imieniu.

Umowa – umowa wzajemna zawierana pomiędzy Sprzedającym, a Kupującym do której zawarcia dochodzi na skutek łącznego spełnienia się dwóch przesłanek (warunków): pierwsza przesłanka: poprzez kliknięcie przez Kupującego klawisza „Zamawiam z obowiązkiem zapłaty” w formularzu zamówienia, przez którą to czynność Kupujący przystępuje to wiążącej oferty zakupu i drugi warunek: potwierdzenie przez Sprzedającego otrzymania oferty zakupu Kupującego za pośrednictwem wiadomości e-mail wysłanej do Kupującego. To potwierdzenie stanowi jednocześnie przyjęcie oferty zakupu (pkt.2.3. OWSID).

OWSiD-online – Ogólne Warunki Umowy Sprzedaży i Dostaw nasion spółki farmsaat Polska Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w sklepie internetowym działającym pod adresem domeny https://www.farmsaat.pl/owsid

Towar – asortyment prezentowany w szczególności na stronie internetowej pod adresem www.farmsaat.pl, w katalogu wydawanym przez spółkę FarmSaat Polska Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością oraz w cenniku farmsaat Polska Sp. z o.o.

Sklep internetowy- system działający pod adresem domeny https://www.farmsaat.pl/owsid i domenami podległymi, prowadzony przez Sprzedającego, za pośrednictwem którego Sprzedający sprzedaje swoje Towary Kupującym.

1. Informacje ogólne

1.1
Niniejsze Ogólne Warunki Sprzedaży i Dostawy nasion online (zwane dalej „OWSiD-online”) zgodnie z ustawą z dnia 09 listopada 2012r. o nasiennictwie, z wyłączeniem sadzeniaków ziemniaka i nasion buraka cukrowego, spółki Farmsaat Polska Sp. z o.o. (dalej Sprzedający) z siedzibą w miejscowości Nowa Trzcianna 12, 96-115 Nowy Kawęczyn, posiadającej numer NIP 8361874701, REGON 38685390100000, wpisanej do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy pod numerem KRS 0000852598, określają zasady zawierania umów sprzedaży i dostawy towarów wprowadzonych przez spółkę Farmsaat Polska Sp. z o.o. na rynek polski. OWSiD-online obowiązują niezależnie od tego, czy kontrahentem (dalej Kupujący) jest konsument, czy przedsiębiorca w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego oraz ustawy z dnia 06.03.2018r. Prawo przedsiębiorców, czy też osoba prawna lub fizyczna, nabywająca produkty na potrzeby własne lub w celu ich dalszej odsprzedaży. Zamówienia składane za pośrednictwem sklepu internetowego Sprzedającego, realizowane są wyłącznie na podstawie OWSiD-online.  Niniejsze OWSiD-online nie mają zastosowania do umowy przy dostawach sadzeniaków i nasion buraka cukrowego.

1.2
Wszystkie uzgodnienia poczynione w związku z zakupem pomiędzy Kupującym a spółką Farmsaat Polska Sp. z o.o. są oparte na niniejszych Ogólnych Warunkach Sprzedaży i Dostawy nasion online oraz obowiązujących przepisach prawa polskiego.

1.3
O ile istnieją indywidualne postanowienia umowne, które odbiegają lub są sprzeczne z postanowieniami OWSiD-online, pierwszeństwo mają zapisy zawarte w umowie, zgodnie z art. 385 § 1 Kodeksu cywilnego.

1.4
Ogólne Warunki Sprzedaży i Dostawy nasion online są dostępne na stronie internetowej https://www.farmsaat.pl/owsid  

1.5
Niniejsze OWSiD-online są wiążące. Postanowienia umowne odmienne, sprzeczne lub uzupełniające wymagają formy pisemnej i staną się częścią umowy jedynie wtedy, gdy ich ważność została przez strony jednoznacznie zaakceptowana na piśmie. Ten wymóg zatwierdzenia ma zastosowanie w każdym przypadku zmiany treści Umowy.

2. Oferta i zawarcie umowy

2.1
Jakiekolwiek prezentacje produktów Sprzedającego na stronie internetowej nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego, ale są zaproszeniem do rokowań (invitatio ad offerendum).

2.2
Poprzez kliknięcie klawisza „Zamawiam z obowiązkiem zapłaty” Kupujący przystępuje do wiążącej oferty zakupu.

2.3
Zamówienie złożone przez Kupującego podlega potwierdzeniu przez Sprzedającego. Otrzymanie oferty zakupu Kupującego zostanie potwierdzone przez Sprzedającego w ciągu tygodnia za pośrednictwem wiadomości e-mail wysłanej do Kupującego. To potwierdzenie stanowi jednocześnie przyjęcie oferty zakupu. Co więcej, tym samym zostanie przez Sprzedającego potwierdzona dostępność wybranych produktów.

2.4
W razie niemożliwości zrealizowania zamówienia w całości lub w części, Sprzedający niezwłocznie zawiadomi o tej sytuacji Kupującego. Sprzedający zastrzega sobie możliwość realizacji zamówienia partiami oraz wystawienia faktury na każdą partię oddzielnie. Umowa sprzedaży zostaje zawarta dopiero w przypadku wystawienia potwierdzenia zamówienia lub w przypadku dostawy zamówionych produktów do Kupującego.

3. Prawo do odstąpienia

3.1
Konsumentom (czyli osobom fizycznym nabywającym produkty na własne potrzeby, które nie mogą zostać przyporządkowane do działalności zarobkowej lub zawodowej), zgodnie z obowiązującymi przepisami przysługuje prawo do odstąpienia od umowy zakupu w terminie 14 dni.​

3.2
W przypadku odstąpienia od umowy zakupu w oparciu o  ustawę z dn. 30.05.2014r.Prawa konsumenta zgodnie z art. 34 i następne ww. ustawy,  Kupujący zobowiązany jest pokryć koszty odesłania produktów.

3.3
W pozostałych przypadkach w zakresie prawa do odstąpienia od umowy zakupu obowiązują opisane poniżej szczegółowo postanowienia.

3.4
Kupujący, będący Konsumentem, ma prawo odstąpić od umowy zakupu w ciągu 14 dni bez podawania przyczyny.

3.5
Termin na odstąpienie od umowy rozpoczyna bieg od dnia, w którym zamówione produkty dotarły do Kupującego lub wskazanego przez niego podmiotu trzeciego, jako miejsca wykonania Umowy.

3.6
Aby wdrożyć procedurę odstąpienia od umowy zakupu, należy poinformować wyraźnie Sprzedającego, np. za pomocą listu wysłanego na adres Sprzedającego farmsaat Polska Sp. z o.o., Nowa Trzcianna 12, 96-115 Nowy Kawęczyn, tel. +48 797 411 325, lub e-mail na adres:  mail@farmsaat.pl, o decyzji odstąpienia od umowy. Wpływ informacji o odstąpieniu od umowy zakupu zostanie przez Sprzedającego niezwłocznie potwierdzony (np. przez e-mail).

3.7
Do zachowania terminu odstąpienia od umowy zakupu wystarczy, aby Kupujący przekazał  stosowne oświadczenie  przed upływem 14 dni od daty otrzymania Towarów.

3.8
Skutki odstąpienia od umowy

W przypadku odstąpienia od umowy Sprzedający jest zobowiązany zwrócić Kupującemu niezwłocznie, nie później niż w ciągu 14 dni od otrzymania informacji o odstąpieniu od umowy, wszystkie otrzymane w związku z zakupem należności, łącznie z kosztami wysyłki towarów (za wyjątkiem ewentualnych kosztów dodatkowych związanych z wybraniem przez Kupującego innej formy dostawy niż oferowana przez Sprzedającego przesyłka standardowa). Uiszczone należności zostaną zwrócone tą samą drogą, którą nastąpiła płatność za zamówienie, o ile nie zostanie z Kupującym wyraźnie uzgodniona inna forma zwrotu. Zwrot należności może zostać wstrzymany do czasu otrzymania zakupionych Towarów lub dowodu ich odesłania, zależnie od tego, co będzie miało miejsce jako pierwsze.

Kupujący jest zobowiązany do niezwłocznego, nie później niż przed upływem 14 dni od momentu oświadczenia o odstąpieniu od umowy zakupu, odesłania zakupionych Towarów do Sprzedającego lub do jednego z Przedstawicieli Sprzedającego. Do dotrzymania terminu wystarczy nadanie przesyłki z produktami przed upływem 14 dni.

Koszty bezpośrednie przesyłki zwrotnej obciążają Kupującego.

Koszty ewentualnej utraty wartości produktów obciążają Kupującego, jeżeli utrata wartości w zakresie stanu produktów, ich właściwości i funkcjonalności wskazywać będzie na niewłaściwe obchodzenie się z produktem przez Kupującego.

3.9
Wyłączenie/Wygaśnięcie prawa do odstąpienia

Zgodnie z art. 38 Ustawy o prawach konsumenta prawo do odstąpienia od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa lub na odległość nie przysługuje w przypadku, m.in. gdy (a) przedmiotem umowy jest produkt nieprefabrykowany, wyprodukowany według indywidualnego wyboru lub specyfikacji konsumenta, lub służący zaspokojeniu jego zindywidualizowanych potrzeb, (b) przedmiotem świadczenia jest rzecz ulegająca szybkiemu zepsuciu lub mająca krótki termin przydatności do użycia oraz prawo to wygasa wcześniej w przypadku, gdy (a) przedmiotem świadczenia jest produkt w zapieczętowanym opakowaniu, który po otwarciu opakowania nie może zostać zwrócony z uwagi na ochronę zdrowia lub ze względów higienicznych, (b) przedmiotem świadczenia jest produkt, który po dostarczeniu, ze względu na swój charakter, zostaje nierozłącznie połączony z innymi rzeczami.

4. Dostawy i terminy dostaw

4.1
Przewidywany orientacyjny termin realizacji zamówienia uzgodniony zostanie wspólnie z Kupującym w momencie składania zamówienia, przy uwzględnieniu dostępności zamawianego towaru.​

4.2
Termin dostawy wynosi około 8 dni roboczych, z zachowaniem gwarancji dostawy dokładnie przed terminem siewu, o ile nie uzgodniono inaczej. Termin ten rozpoczyna bieg – z wyłączeniem zapisów pkt. 4.3 – z momentem zawarcia umowy.

4.3
W przypadku dostaw do Kupującego z miejscem zamieszkania lub siedzibą za granicą oraz w przypadku okoliczności wskazujących na podwyższone ryzyko nieotrzymania zapłaty należności, Sprzedający zastrzega prawo do wysyłki produktów dopiero po otrzymaniu zapłaty za produkty wraz z kosztami dostawy (zastrzeżenie przedpłaty). Natychmiast po otrzymaniu przedpłaty Sprzedający poinformuje Kupującego o tym fakcie. W takim przypadku termin dostawy rozpoczyna bieg z chwilą otrzymania przedpłaty tytułem ceny Towarów oraz kosztów dostawy.

4.4
W przypadku niemożliwości zrealizowania zamówienia w ustalonym terminie z przyczyn niezależnych od Sprzedającego, dostawa zostaje automatycznie przesunięta na pierwszy możliwy termin, o czym Kupujący zostanie niezwłocznie poinformowany.

4.5
W przypadku uzgodnienia dostawy z przybliżoną ilością dopuszczalne są odchylenia do 5% ilości określonych w zamówieniu. W przypadku wystąpienia odchyleń należność za Towar powinna zostać skalkulowana z  uwzględnieniem rzeczywistej ilości dostarczonego Towaru.

5. Wysyłka

O ile nie uzgodniono inaczej, to  Sprzedający ustala sposób wysyłki towaru oraz miejsce jego załadunku.

6. Zaprawianie nasion

6.1
Nasiona, które wymagają zaprawienia lub innej obróbki, Sprzedający dostarczy w postaci zaprawionej lub przerobione w inny sposób, chyba że strony ustaliły inaczej.​

6.2
Jeżeli Kupujący zgłosi wady w dostarczonym Towarze po pierwszym lub dodatkowym zaprawieniu nasion przez siebie lub na swoje zlecenie, musi przedłożyć odpowiednie dowody na to, że wady występowały już przed przeprowadzeniem przez niego lub na jego zlecenie pierwszego lub dodatkowego zaprawienia nasion lub przed poddaniem ich innej obróbce. Za odpowiedni dowód może być w szczególności uważana próbka pobrana przed zaprawieniem, zgodnie z postanowieniami pkt 11.

7. Cena oraz koszty wysyłki

7.1
Jakiekolwiek ceny podane przez Sprzedającego są cenami netto, do których należy doliczyć przewidziany przepisami prawnymi podatek VAT oraz odpowiednie wskazane w formularzu zamówienia  koszty dostawy.

7.2
Koszty wysyłki są podane na stronie internetowej Sprzedającego Cena bez podatku VAT oraz przypadających kosztów dostawy widoczna jest także w formularzu zamówienia, zanim zostanie ono wysłane przez Kupującego.

7.3
Jeżeli zamówienie jest realizowane w dostawach częściowych zgodnie z pkt. 2.4 OWSiD-online, koszty wysyłki doliczane są tylko w przypadku wysyłki pierwszej partii produktu. Jeżeli dostawa jest dzielona na życzenie Kupującego, wówczas koszty wysyłki doliczane są do każdej wysyłki cząstkowej.

7.4
Jeżeli Kupujący skutecznie odstąpi od umowy zakupu zgodnie z postanowieniami pkt. 3 OWSiD-online, Kupujący ma prawo domagać się, z uwzględnieniem obowiązujących przepisów, zwrotu poniesionych kosztów dostawy towaru(z uwzględnieniem zapisów pkt. 3.3 OWSiD-online dot. zwrotów w pozostałych przypadkach).

8. Płatność

8.1
Cena zamówionych towarów jest ustalona w złotych, w dniu złożenia zamówienia przez Kupującego  w oparciu o obowiązujący cennik Sprzedającego. ​

8.2
Zapłata za towary zostanie uiszczona Sprzedającemu zgodnie z warunkami określonymi w zamówieniu lub potwierdzeniu zamówienia, na podstawie faktury VAT wystawionej i doręczonej Kupującemu.

8.3
Cena towarów oraz koszty dostawy powinny zostać uiszczone najpóźniej w ciągu dwóch (2) tygodni od otrzymania  faktury VAT przez Kupującego, o ile wyraźnie nie uzgodniono inaczej.

8.4
Kupujący może uiścić należność za towary na rachunek bankowy wskazany w fakturze VAT lub wskazany przez Sprzedającego lub – o ile taka forma jest dopuszczalna – przekazać Sprzedającemu za pośrednictwem PayPal.

8.5
Ewentualne potrącenia możliwe są jedynie  na podstawie art. 498 i następne Kodeksu cywilnego.

8.6
Uznanie prawa do potrąceń z tytułu innych umów niż przedmiotowa jest wykluczone.

8.7
Po upływie terminu płatności wykazanego w fakturze VAT, należność staje się natychmiast wymagalna. Z dniem następującym po terminie wymagalności, Sprzedający na podstawie art. 481 Kodeksu cywilnego może żądać odsetek za czas opóźnienia chociażby nie poniósł żadnej szkody i chociażby opóźnienie było następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi. Sprzedający nalicza odsetki za opóźnienie w przypadku Kupującego będącego konsumentem lub odsetki za opóźnienie w transakcjach handlowych w przypadku Kupującego będącego przedsiębiorcą na podstawie art. 2 oraz art. 4 ust. 3 pkt b) ustawy z dnia 08.03.2013 r. o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych, w wysokości uregulowanej przez aktualnie obowiązujące przepisy prawa.

9. Postanowienia dot. właściwości i genetyki

9.1
Jako ustaloną właściwość materiału siewnego uznaje się wyłącznie, co następuje:
a) Materiał siewny posiadający tożsamość gatunkową i odmianową;
b) Nasiona produkowane w Niemczech spełniają wymogi zgodnie z załącznikiem 3 do niemieckiego rozporządzenia w sprawie obrotu materiałem siewnym w aktualnie obowiązującej wersji; nasiona produkowane w innych krajach spełniają wymagania odpowiednich europejskich wytycznych dotyczących materiału siewnego w połączeniu z krajowymi przepisami dotyczącymi materiału siewnego.

9.2
Odmiany, których materiał siewny dostarcza się do wysiewu, są – o ile wyraźnie nie uzgodniono inaczej – odmianami wyhodowanymi w sposób klasyczny, przy zastosowaniu tradycyjnych metod hodowli, bez wykorzystywania inżynierii genetycznej, z komponentów rodzicielskich o niezmienionym kodzie genetycznym.

Przy wytwarzaniu tego materiału siewnego zastosowano procesy, które mają na celu uniknięcie przypadkowego zanieczyszczenia organizmami zmodyfikowanymi genetycznie (GMO). Rozmnażanie materiału siewnego odbywa się na otwartym polu w naturalnych warunkach i przy swobodnym pyleniu. Nie można zatem całkowicie wykluczyć przypadkowego zanieczyszczenia GMO i w pełni zapewnić, że dostarczone ziarno nie zawiera jakichkolwiek śladów GMO.

9.3
O ile nie uzgodniono inaczej, obowiązują następujące postanowienia:

Sprzedający dostarcza nasiona do uprawy roślin. Dostarczone nasiona w stanie przetworzonym lub nieprzetworzonym nie są przeznaczone do spożycia przez ludzi ani zwierzęta. Wyrośnięte z dostarczonych nasion rośliny można wykorzystywać wyłącznie jako żywność lub paszę po całkowitym oddzieleniu dostarczanych nasion od dojrzałych roślin. W szczególności nie jest dozwolone wykorzystywanie dostarczonych nasion do produkcji kiełków nasiennych, których pędy i nasiona spożywane są jako całość. Sprzedający nie ponosi odpowiedzialności za niezwiązane z materiałem siewnym substancje lub mikroorganizmy, które znajdują się na lub w dostarczonych ziarnach.

10. Reklamacje z tytułu wad

10.1
Kupujący jest zobowiązany do analizy Towaru w momencie jego dostawy i poinformowania Sprzedającego, najpóźniej w ciągu trzech dni od momentu dostawy, jeżeli dostarczono niewłaściwy, czyli niezgodny z zamówieniem towar lub inną niż ustalona ilość Towaru. ​

10.2.
Jeżeli Kupujący jest Przedstawicielem Sprzedającego, zobowiązany jest sprawdzić otrzymany Towar niezwłocznie po otrzymaniu, nie później niż w ciągu 5 dni. Jeżeli nasiona są nabywane w zamkniętych opakowaniach w celu ich dalszej logistyki, mogą być skontrolowane tylko wówczas, gdy opakowanie jest otwarte lub jego stan może wskazywać na ewentualne wady.

10.3
Reklamację należy złożyć pisemnie, w sposób pozwalający Sprzedającemu zapoznać się z jej treścią i zweryfikować jej zakres. Zgłoszenie reklamacji powinno obejmować nazwę i numer partii Towaru oraz inne szczegóły dotyczące dostawy i wystawionej faktury VAT. Reklamacja powinna być odpowiednio udokumentowana np. poprzez zdjęcia, protokoły straty i inne.

10.4
Sprzedający poinformuje Kupującego o zakończeniu procesu reklamacyjnego w tej samej formie.

10.5
Jeżeli Kupujący jest Przedstawicielem Sprzedającego, ma obowiązek przekazać do Sprzedającego  reklamację niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 8 dni. Wady ukryte powinny być zgłoszone również niezwłocznie, jednakże nie później niż w ciągu 5 dni po ich wykryciu. Rozstrzygająca jest data wysłania reklamacji. Reklamacja powinna być złożona na piśmie. Zgodnie z art. 563 Kodeksu cywilnego, przy sprzedaży między przedsiębiorcami, o ile Kupujący jest także przedsiębiorcą, Kupujący traci uprawnienia z tytułu rękojmi, jeżeli nie zbadał rzeczy w czasie i w sposób przyjęty przy rzeczach tego rodzaju i nie zawiadomił niezwłocznie Sprzedającego lub Przedstawiciela Sprzedającego o wadzie, a w przypadku gdy wada wyszła na jaw dopiero później – jeżeli nie zawiadomił Sprzedającego niezwłocznie po jej stwierdzeniu.

10.6
Jeżeli Kupujący jest przedsiębiorcą, ale nie kupuje nasion w celu ich dalszej odsprzedaży, zobowiązany jest do zgłaszania reklamacji zgodnie z postanowieniami punktów odpowiednio 10.1 oraz 10.3.

11. Pobieranie prób, pozyskanie ekspertyz rzeczoznawców

11.1
Jeżeli Kupujący stwierdzi wadę dostarczonego produktu, którą chce zgłosić, jest zobowiązany do niezwłocznego pobrania próbki wzorcowej, zgodnie z pkt. 11.2 poniżej. Pobranie próby nie jest konieczne, jeżeli Sprzedający uzna reklamację. ​

11.2
Próba standardowa powinna zostać pobrana i przygotowana zgodnie z przepisami i wytycznymi Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Próbka standardowa powinna zostać podzielona na trzy równe próbki częściowe. Jedna z próbek częściowych powinna zostać niezwłocznie przesłana do badań w akredytowanym i zarejestrowanym laboratorium, zajmującym się badaniem materiału siewnego, druga próbka powinna zostać przesłana do Sprzedającego, a trzecia pozostać u Kupującego. Jeżeli którakolwiek ze stron ma wątpliwości odnośnie wyniku badania powołanego laboratorium, powinna niezwłocznie przesłać próbkę pozostającą w jej posiadaniu do badania do innego laboratorium, które do tej pory nie było zaangażowane w badanie, a które zostanie wyznaczone przez jednostkę kwalifikującą materiał siewny właściwą zgodnie z przepisami krajowymi dla siedziby Kupującego. Jeżeli otrzymane wyniki badań będą się różnić, trzecia próbka częściowa powinna zostać ponownie przekazana do innego laboratorium, które do tej pory nie było zaangażowane w badanie, a które znowu zostanie wyznaczone przez jednostkę kwalifikującą materiał siewny właściwą zgodnie z przepisami krajowymi dla siedziby Kupującego. Wyniki badań trzeciego laboratorium będą wiążące dla obu stron, jeżeli będą zgodne z wynikami badań chociaż jednego z wcześniej powołanych laboratoriów. Jeżeli nie będzie takiej zgodności, za wiążące zostaną przyjęte wyniki uśrednione z trzech badań.

11.3
W przypadku gdy materiał siewny nie będzie już dostępny, a nie uznamy reklamacji z tytułu wad zgłoszonej przez Kupującego stosownie do zapisów pkt. 10 w ciągu pięciu dni roboczych od momentu jej wpływu, należy niezwłocznie przeprowadzić lustrację zasiewów przez upoważnionego rzeczoznawcę z udziałem Kupującego oraz przedstawiciela Sprzedającego. Rzeczoznawca powinien zostać wyznaczony przez jednostkę kwalifikującą materiał siewny właściwą z punktu widzenia prawa krajowego dla miejsca lustracji. Celem lustracji przez rzeczoznawcę jest stwierdzenie faktów oraz ustalenie możliwych przyczyn wad produktu. Powyższe ustalenie nie ma zastosowania, jeżeli materiał siewny został nabyty w celu dalszej odsprzedaży.

12. Odpowiedzialność​

12.1
Odpowiedzialność Sprzedającego regulowana jest przepisami Kodeksu cywilnego w tym zakresie.

12.2
Sprzedający nie ponosi odpowiedzialności, jeżeli nabyte przez Kupującego towary były nienależycie przechowywane, wykorzystane niezgodnie z ich przeznaczeniem i zaprawiane. Sprzedający nie ponosi odpowiedzialności za sposób i metody produkcji towaru zastosowane przez Kupującego.

13. Obowiązek minimalizacji szkody

Kupujący powinien podjąć wszelkie możliwe, odpowiednie środki do zminimalizowania szkody. Jeżeli zgłoszenie reklamacji niezwłocznie po wykryciu wady może zapobiec szkodzie lub zmniejszyć jej rozmiary, należy także to wziąć pod uwagę przy ustalaniu wysokości odszkodowania.

14. Zastrzeżenie prawa własności i przewłaszczenie na zabezpieczenie wierzytelności

14.1
Zgodnie z art. 548 Kodeksu cywilnego z chwilą wydania rzeczy sprzedanej przechodzą na Kupującego korzyści i ciężary związane z rzeczą oraz niebezpieczeństwo przypadkowej utraty lub uszkodzenia rzeczy. Jeżeli strony zastrzegły inną chwilę przejścia korzyści i ciężarów, poczytuje się w razie wątpliwości, że niebezpieczeństwo przypadkowej utraty lub uszkodzenia rzeczy przechodzi na Kupującego z tą samą chwilą. Jeżeli rzecz sprzedana ma zostać przesłana przez Sprzedającego Kupującemu będącemu konsumentem, niebezpieczeństwo przypadkowej utraty lub uszkodzenia rzeczy przechodzi na Kupującego z chwilą jej wydania Kupującemu. Za wydanie rzeczy uważa się jej powierzenie przez Sprzedającego przewoźnikowi, jeżeli Sprzedający nie miał wpływu na wybór przewoźnika przez Kupującego. Postanowienia mniej korzystne dla Kupującego są nieważne.​

14.2
W przypadku egzekucji z zastrzeżonych produktów, w szczególności ich zajęcia, Kupujący ma obowiązek wskazać, że pozostają one własnością Sprzedającego i poinformować go tym fakcie niezwłocznie, aby mógł zabezpieczyć swoją własność. Kupujący zobowiązany jest współdziałać przy realizacji praw Sprzedającego względem wierzyciela, na którego rzecz zajęcie zostało dokonane.

14.3
W przypadku Kupujących będących przedsiębiorstwami obowiązują poniższe dodatkowe regulacje:

14.3.1
W przypadku naruszenia umowy przez Kupującego, np. w przypadku opóźnień w płatnościach, Sprzedający ma prawo, po uprzednim wyznaczeniu stosownego terminu, odebrać towar. Odebranie zastrzeżonych towarów jest równoznaczne z odstąpieniem od umowy. Sprzedający ma  prawo do dalszego wykorzystania odebranych towarów.

14.3.2
Kupujący jest uprawniony do przetwarzania zastrzeżonych produktów i ich odsprzedaży w ramach zwykłej działalności gospodarczej, o ile nie zalega z płatnościami. Zastawy i przewłaszczenie na zabezpieczenie są niedopuszczalne. Wszelkie należności Kupującego wynikające ze sprzedaży zastrzeżonych produktów lub innych związanych z nimi kosztów (ubezpieczenia, czyny niedozwolone) zostają od razu w pełnej wysokości scedowane na Sprzedającego celem zabezpieczenia. Sprzedający upoważnia Kupującego, do momentu odwołania, do ściągania scedowanych na Sprzedającego należności na własny rachunek i we własnym imieniu. Upoważnienie do ściągania wygasa z chwilą, gdy Kupujący opóźnia się z regulowaniem płatności zgodnie z umową, popadnie w problemy płatnicze, zostaną wobec niego wszczęte działania windykacyjne, zostanie w stosunku do jego majątku wszczęte postępowanie upadłościowe lub jego wszczęcie zostanie odrzucone z uwagi na brak aktywów.

14.3.3
Własność uprawy pozyskanej z dostarczonych przez Sprzedającego nasion zostaje w momencie jej oddzielenia od gruntu nieodpłatnie przeniesiona na Sprzedającego w celu zabezpieczenie wszelkich wierzytelności, wynikających z łączących strony umów do momentu ich uregulowania.

14.3.4
Wszelkie należności Kupującego związane z odsprzedażą zastrzeżonych produktów zostają z chwilą zawarcia umowy przeniesione na Sprzedającego w celu zabezpieczenia jego wierzytelności, wynikających z łączących strony stosunków handlowych. Kupujący jest uprawniony do ściągania tych należności na własny rachunek do momentu odwołania. Uprawnienie Sprzedającego do samodzielnego dochodzenia tych należności pozostaje przez to nienaruszone. Sprzedający jest jednak zobowiązany wstrzymać się z dochodzeniem należności we własnym zakresie tak długo, jak długo Kupujący wywiązuje się ze swoich zobowiązań płatniczych i innych obowiązków umownych, zgodnie z ustaleniami.

14.3.5
Kupujący jest zobowiązany do odpowiedniego ubezpieczenia zastrzeżonych produktów we własnym zakresie, o ile jest to przyjęte, oraz niezwłocznego zgłoszenia wszelkich szkód. Jakiekolwiek wierzytelności wynikające z umowy ubezpieczenia z góry powinny zostać scedowane na Sprzedającego aż do momentu uregulowania wszelkich roszczeń, wynikających z łączących strony umów handlowych.

14.3.6
Sprzedający jest zobowiązany do zwolnienia zabezpieczeń w odpowiednim zakresie, jeżeli ich wartość przekracza o więcej niż 10% wartość przysługujących mu wierzytelności; przy tym ma prawo do wyboru zabezpieczenia do zwolnienia wg własnego uznania.

1. Wykorzystanie nasion

15.1
Kupujący zobowiązuje się wykorzystywać nasiona zgodnie z ich przeznaczeniem. W szczególności Kupujący nie ma prawa wykorzystywać nasion do pozyskania materiału rozmnożeniowego, bez wcześniejszej pisemnej zgody każdorazowego posiadacza praw ochronnych danej odmiany, wyrażenie której pozostaje całkowicie w uznaniu posiadacza praw ochronnych. Pozostające w sprzeczności przepisy polskiej ustawy z dn. 26.06.2003r. o ochronie prawnej odmian roślin, oraz europejskiego Rozporządzenia Rady(WE) nr 2100/94 z dnia 27 lipca 1994r. w sprawie wspólnotowego systemu ochrony odmian roślin w zakresie praw hodowców roślin, w szczególności w odniesieniu do tzw. prawa do reprodukcji w ramach własnego gospodarstwa rolnego, pozostają nienaruszone.

15.2
W przypadku naruszenia postanowień pkt. 15.1 Kupujący zobowiązany jest do uiszczenia, na wezwanie Sprzedającego lub na wezwania posiadacza praw ochronnych danej odmiany, kary umownej w wysokości trzykrotności ceny zakupu materiału siewnego. Sprzedający ma prawo do dochodzenia odszkodowania przenoszącego wysokość zastrzeżonej kary umownej.

16. Jurysdykcja i właściwe prawo

16.1
Strony będą starały się rozstrzygać spory powstałe pomiędzy nimi ugodowo.

16.2
W razie niemożności ugodowego załatwienia sprawy. Wszelkie spory wynikłe w związku z wykonywaniem umów pomiędzy Sprzedającym a Kupującym, rozpatrywać będzie sąd właściwy dla siedziby Sprzedającego. Jednocześnie Sprzedający ma prawo do wystąpienia z powództwem także w sądzie powszechnym właściwym dla siedziby lub miejsca zamieszkania Kupującego. Niniejsze postanowienia nie mają zastosowania, jeżeli przepisy prawne określają wyłącznie właściwy inny sąd.

16.3
Umowy pomiędzy Sprzedającym a Kupującym zawierane są na podstawie prawa obowiązującego w Polsce.

16.4
W sprawach nieuregulowanych w niniejszych Ogólnych Warunkach Sprzedaży i Dostawy nasion online, mają zastosowanie przepisy polskiego Kodeksu cywilnego oraz inne obowiązujące przepisy prawa polskiego

17. Dane osobowe i polityka prywatności

Niniejszy punkt określa zasady przetwarzania i ochrony danych osobowych przekazanych przez Kupujących w związku z zawartymi umowami sprzedaży i dostawy Towarów, niezbędnych do ich realizacji.

17.1.
Administratorem danych osobowych Kupujących jest farmsaat Polska Sp. z o. o. z siedzibą w miejscowości Nowa Trzcianna 12, 96-115 Nowy Kawęczyn, posiadającej numer NIP 8361874701, REGON 38685390100000,  wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy pod numerem KRS 0000852598. Administrator danych przetwarza dane osobowe zgodnie z przepisami prawa, w tym w szczególności Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (dalej jako „RODO”).

17.2.
farmsaat Polska Sp. z o.o. powołało Inspektora Ochrony Danych z którym można się kontaktować we wszystkich sprawach dotyczących przetwarzania danych osobowych oraz korzystania z praw związanych z tym przetwarzaniem, pod adresem mailowym krakowiak@farmsaat.de

17.3.
Dane osobowe Kupującego mogą być przetwarzane:
1) w związku z udzieloną przez Kupującego zgodą tj. na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a) lub art. 9 ust. 2 lit. a) RODO, w celu który każdorazowo zostanie wskazany w treści udzielanej zgody. Przedmiotowe dane osobowe będą przetwarzane do czasu realizacji celów dla jakich zostały zebrane lub do czasu wycofania zgody przez Kupującego. Zgoda może być wycofana w każdym czasie jednakże jej cofnięcie nie będzie miało wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, które zostało dokonane na podstawie zgody, przed jej wycofaniem,
2) w związku z wykonywaniem zawartej z Kupującym umowy lub na żądanie Kupującego, przed zawarciem umowy tj. na podstawie art 6 ust. 1 lit. b) RODO, w celu umożliwienia Sprzedającemu wywiązanie się z obowiązków wynikających z umowy lub realizacji żądań Kupującego przed jej zawarciem. Przedmiotowe dane osobowe będą przetwarzane do czasu realizacji celów dla jakich zostały zebrane,
3) w związku z obowiązkami, wynikającymi z przepisów prawa tj. na podstawie art. 6 ust. 1 lit c) RODO, w celu wypełniania przez Administratora tych obowiązków, w szczególności takich jak obowiązki księgowe, archiwizacyjne oraz obowiązki wobec sądów i organów ścigania. Przedmiotowe dane osobowe będą przetwarzane do czasu realizacji przedmiotowych celów,
4) w związku z prawnie uzasadnionymi interesami Administratora, tj. na podstawie art. 6 ust 1 lit f) RODO, w celu realizacji tych interesów w tym:
a) umożliwienia Administratorowi dokonywania identyfikacji Kupującego – do czasu realizacji przedmiotowych celów lub wniesienia skutecznego, umotywowanego sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania danych,
b) umożliwienia Administratorowi prowadzenia marketingu bezpośredniego – do czasu realizacji przedmiotowych celów lub wniesienia skutecznego, umotywowanego sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania danych,
c) umożliwienia Administratorowi dochodzenia ewentualnych roszczeń lub podjęcia obrony przed roszczeniami – do czasu realizacji przedmiotowych celów lub upływu okresów przedawnienia roszczeń.

17.4.
W zakresie przewidzianym przepisami prawa, Kupujący posiada prawo do:
1) dostępu do treści swoich danych osobowych – uprawnienie do uzyskania informacji na temat przetwarzania swoich danych osobowych,
2) sprostowania swoich danych osobowych – uprawnienie do sprostowania danych nieprawidłowych lub uzupełnienia danych niekompletnych,
3) usunięcia danych osobowych tzw. „prawo do bycia zapomnianym” – uprawnienie do żądania usunięcia danych, m.in. gdy przetwarzanie nie jest już niezbędne do zrealizowania żadnego z celów, dla których dane zostały zebrane,
4) ograniczenia przetwarzania danych osobowych – uprawnienie do żądania ograniczenia wykonywanych operacji na danych osobowych,
5) cofnięcia zgody – cofniecie zgody na przetwarzanie danych osobowych, w celach w niej wskazanych, może nastąpić w każdym czasie, ale pozostaje bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonywano przed jej cofnięciem,
6) przenoszenia danych osobowych – uprawnienie do otrzymania w ustrukturyzowanym, powszechnie używanym formacie, nadającym się do odczytu maszynowego, danych osobowych dotyczących uprawnionego, które dostarczył Administratorowi,
7) wyrażenia sprzeciwu względem przetwarzania danych osobowych – odnośnie danych przetwarzanych na podstawie art. 6 ust. 1 lit. f) RODO. W przypadku wniesienia sprzeciwu Administrator zaprzestanie przetwarzać dane osobowe w tych celach chyba, że Administrator wykaże istnienie ważnych, prawnie uzasadnionych podstaw do dalszego przetwarzania danych osobowych, które będą nadrzędne wobec interesów osoby, która wniosła sprzeciw lub będą stanowiły podstawę do ustalenia, dochodzenia lub obrony roszczeń.

W celu ułatwienia Kupującym realizacji ww. praw pod adresem mailowym możliwa jest komunikacja w przedmiotowych sprawach: krakowiak@farmsaat.de

17.5.
farmsaat Polska Sp. z o.o. chroni przekazane mu dane osobowe oraz dokłada wszelkich starań w celu zabezpieczenia ich przed nieuprawnionym dostępem lub wykorzystaniem. Zbiór zgromadzonych danych osobowych Kupujących traktowany jest jako wydzielona baza danych  w specjalnej strefie bezpieczeństwa, zapewniającej właściwą ochronę.

17.6.
Odbiorcami danych osobowych Kupujących mogą być:
1) podmioty przetwarzające dane osobowe na podstawie umów powierzenia przetwarzania danych zawartych z Administratorem, w tym w szczególności: biuro rachunkowe, przedsiębiorstwa świadczące usługi w zakresie IT, hostingu, mailingu, doradcze,
2) podmioty współpracujące z Administratorem, w tym w szczególności w zakresie: obsługi prawnej i windykacji, ubezpieczeń, świadczenia usług pocztowych,
3) podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa (inni administratorzy) np. Urząd Skarbowy oraz sądy i organy ścigania.

17.7.
farmsaat Polska Sp. z o.o. nie przekazuje, nie sprzedaje i nie użycza zgromadzonych danych osobowych Kupujących innym podmiotom niż wskazanym powyżej, chyba że dzieje się to na podstawie wyraźnej zgody Kupującego. FarmSaat Polska Sp. z o.o. za zgodą Kupującego może przekazać jego dane osobowe w zakresie niezbędnym dla realizacji wybranej formy płatności przez Kupującego firmie Elavon/PayU/Six Safer Payment/Przelewy 24 z siedzibą w Warszawie.

17.8.
farmsaat Polska Sp. z o.o. korzysta wyłącznie z usług zaufanych partnerów, których obowiązuje umowa powierzenia oraz umowa o zachowaniu poufności.

17.9.
Dane osobowe Kupujących mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany (w tym również w formie profilowania). Powyższe nie będzie jednakże wpływało na sytuację Kupujących.

17.10.
farmsaat Polska Sp. z o.o. nie będzie przekazywał danych osobowych Kupujących do państw trzecich (poza obszar EOG), ani do organizacji międzynarodowych.

17.11.
Podanie danych osobowych przez Kupujących jest dobrowolne, jednakże niezbędne w celu zawarcia umowy sprzedaży  dostawy Towarów ze Sprzedającym.

17.12.
W przypadku uznania przez Kupującego, że przetwarzanie danych osobowych przez farmsaat Polska Sp. z o.o. narusza przepisy z zakresu ochrony danych osobowych posiada on prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, na adres: ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa.

18. Pozostałe postanowienia

Ewentualna nieważność któregokolwiek z postanowień niniejszych Ogólnych Warunków Sprzedaży i Dostawy nasion online nie wpływa na ważność pozostałych postanowień. Zamiast nieważnych lub niewykonalnych postanowień strony uzgodnią inne ważne i wykonalne zapisy, które jak najdokładniej oddadzą interesy gospodarcze stron. To samo dotyczy przypadków, gdy w OWSiD-online wystąpią niezamierzone luki prawne.