Znaczenie przedplonu i płodozmianu w uprawie soi

Oprócz dobrego przygotowania stanowiska i właściwego siewu, na sukces uprawy soi wpływa także przedplon i płodozmian. Poniżej znajdują się wszystkie ważne informacje na ten temat.

 

Właściwy przedplon: soja ma niskie wymagania

Dobry przedplon i płodozmian w uprawie soi

Jako przedplon soi doskonale nadaje się m.in. żyto ozime (Zdjęcie: stock.adobe.com – Ruckszio)

Soja ma niewielkie wymagania w stosunku do roślin ją poprzedzających . Należy jednak zwrócić uwagę na kilka kwestii.

Poprzedzająca uprawa powinna:

  • stłumić późno kiełkujące chwasty, które preferują ciepło,
  • pozostawić w glebie tylko niewielką zawartość azotu, co pozwoli na lepszy rozwój bakterii brodawkowych na korzeniach.

Na przedplon bardzo dobrze nadają się zboża ozime, np. żyto ozime.

Wskazówka: Soja jest natomiast świetnym przedplonem dla innych roślin. Soja pozostawia po sobie dobrze spulchnioną, dzięki korzeniom, glebę oraz zasoby azotu, z których mogą korzystać rośliny następcze.

Odpowiedni płodozmian w uprawie soi

Przy uprawie soi zaleca się stosowanie czterostopniowego płodozmianu:

  1. Zboża ozime
  2. Zboża jare
  3. Kukurydza ziarnowa
  4. Soja

Celem takiego płodozmianu jest przede wszystkim powstrzymanie uporczywych chwastów, a tym samym stworzenie optymalnych warunków dla roślin soi. Jako rośliny następcze nadają się zboża ozime lub międzyplony, można też ponownie uprawiać soję.

Należy wziąć pod uwagę, że w przypadku ciasnego płodozmianu kukurydzy z soją istnieje ryzyko porażenia patogenem Rhizoctonia. Ponadto, w przypadku użycia niektórych herbicydów w uprawie kukurydzy, mogą wystąpić w następnym roku problemy ze wschodami soi. Uprawę soi dobrze jest poprzedzić rośliną ozimą, która dobrze zdusi chwasty. Jedną z możliwości jest np. uprawa żyta ozimego.

Soja jest w pewnym stopniu samotolerancyjna. Oznacza to, że można uprawiać ją dwa razy z rzędu na tym samym stanowisku. Ma to również tę zaletę, że bakterie brodawkowe obecne już w glebie mogą być nadal wykorzystywane.

Ważne: Po monokulturze powinna nastąpić przerwa w uprawie trwająca od 3 do 4 lat. W przeciwnym razie istnieje ryzyko porażenia przez zgniliznę twardzikową (Sclerotinia).

Ponieważ soja jest podatna na zgniliznę twardzikową, należy również przestrzegać około 4-letniej przerwy w uprawie roślin żywicielskich. Typowymi roślinami żywicielskimi sklerotinii są rzepak i słonecznik. Na rośliny żywicielskie należy także uważać w przypadku uprawy międzyplonów.

 

Nasze nasiona sprzedawane są przy pomocy naszych farmpartnerów – od rolnika do rolnika. Dzięki temu jesteśmy w stanie zapewnić naszym klientom jednocześnie fachowe doradztwo oraz nasiona najwyższej jakości. To jest właśnie nasza idea #farmprinzip.

Prosimy skontaktować się z naszymi kierownikami regionu i zapytać o farmpartnera w najbliższej okolicy!