FARMUELLER – nowa propozycja w naszej ofercie

02.10.2020

Kukurydza jako roślina znana już Majom budziła zawsze zainteresowanie. Możliwości jej zagospodarowania nie kończą się na paszy i kiszonce. Obecnie żółte, piękne i zdrowe ziarno kukurydzy jest podstawowym surowcem w przemyśle. Przerabia się w biogazowniach, w gorzelniach i wreszcie w młynach, gdzie wytwarza się z niej cieszące się dużym popytem konsumpcyjnym mąkę oraz grys, czyli kaszki o przeróżnym stopniu granulacji. Wykorzystuje się ją także w energetyce, papiernictwie oraz do produkcji materiałów izolacyjnych.

Obecnie uprawa kukurydzy w Polsce zdominowana jest przez kierunek paszowy (w blisko 85%). Na cele konsumpcyjno-przemysłowe używa się corocznie tylko nieco ponad 10% produkowanego ziarna kukurydzy, podczas gdy kraje Europy zachodniej wykorzystują na te cele między 20 i 30% tego surowca.

Na szczęście coraz większa liczba rolników decyduje się na wyłamanie się z tej powszechności i uprawę kukurydzy na ziarno z jego przeznaczeniem na cele przemysłowe, w szczególności na grys. I bardzo dobrze, bo corocznie Polska importuje znaczące ilości grysu z Argentyny, USA, Chin oraz Francji. Warto jest zawalczyć o ten rynek i wypełnić go produkcją krajową. Przeciętnie cena skupu tony ziarna w zakładach przemysłu młynarskiego jest o 50 złotych netto wyższa od cen rynkowych kukurydzy przeznaczonej na cele paszowe. W przeliczeniu na hektar można mówić o wzroście przychodu ze sprzedaży ziarna rzędu kilkuset złotych.

Hodowla farmsaat posiada pulę genową i prowadzi selekcję odmian kukurydzy przeznaczonych typowo dla przemysłu młynarskiego. Właśnie z myślą głównie o tym kierunku użytkowania została wyhodowana odmiana FARMUELLER (FAO ca. 250).

FARMUELLER to mieszaniec pojedynczy, z kolbą typu flex z 20 rzędami i 36 ziarnami w rzędzie o MTZ 220 – 310 g.

Co najważniejsze FARMUELLER łączy w sobie w idealny sposób wszystkie cechy niezbędne do wysokiej przydatności do przerobu na grys:

  • kształtne i duże kolby,
  • ziarno o dużej gęstości,
  • imponującą koncentrację energii,
  • właściwie wyważoną zawartość skrobi,
  • równomierne dojrzewanie,
  • wysoki plon ziarna oraz suchej masy,
  • dużą stabilność plonowania.

Odmiana FARMUELLER została zgłoszona w konkursie na Innowacyjny Produkt Rolniczy.

Na co zwrócić uwagę, wybierając kukurydzę na grys?

Przemysł młynarski ceni odmiany charakteryzujące się ziarnem dużym, okrągłym, o większej gęstości, Preferowane są odmiany charakteryzujące się dużym udziałem skrobi szklistej. Dlatego też ziarna typu dent nie nadają się do produkcji grysu, ponieważ większą cześć skrobi stanowi w ich przypadku skrobia mączysta. Do produkcji grysu nadają się te odmiany, których ziarniaki są w typie flint oraz odmiany pośrednie, których przeważają ziarna typu flint. Największą wydajność przemiałową, biorąc pod uwagę wydajność ogólną i wydajność grysu, wykazują odmiany o ziarnie zbliżonym do flint. Bardzo dobre wyniki uzyskuje się też z ziarna typu flint – dent, jednak tylko z tych z dużym udziałem bielma szklistego.

Na parametry jakościowe ziarna ma też wpływ termin zbioru i dojrzałość ziarna. Zbyt wczesny zbiór powoduje, że bielmo nie jest wystarczająco wykształcone, co przekłada się bezpośrednio na jakość grysu. Najlepsze rezultaty osiąga się przy zbiorze w 15-20 dniu po uzyskaniu dojrzałości fizjologicznej. Najlepsze są odmiany wczesne i średnio wczesne, dobrze oddające wodę w trakcie wegetacji i mające relatywnie niską wilgotność w trakcie zbioru

O parametrach jakościowych decyduje też proces suszenia ziaren. Suszenie ziarna kukurydzy przeznaczanego na przemysł powinno być bardzo delikatne, tak by nie doszło nie tylko do „przypalenia”, ale nawet do przegrzania ziarna. Nadmierna temperatura suszenia skutkuje pękaniem ziarniaków, co prowadzi do przenikana tłuszczu z zarodków do grysu, a to z kolei wpływa na jego twardość i późniejszą przydatność.

Wg danych firmy Kleffmann areał uprawy kukurydzy w Polsce w 2019 r. przekroczył 1 253 tys. ha, z czego rynek na ziarno szacowany jest na 699,2 tys. ha, na kiszonkę 534,8 tys. ha, a pozostałe 19 tys. ha stanowi kukurydza uprawiana na cele biogazowe. Prognozuje się dalszy wzrost wielkości zasiewów i przełamanie w wcale nie tak odległej przyszłości magicznej granicy 2 mln ha.

Zainteresowanie uprawą kukurydzy jest tym większe, że ma ona ogromny potencjał plonowania, a co za tym idzie może być źródłem znaczących zysków dla rolnika. Kukurydza uprawiana na słabych stanowiskach jest w stanie wydać dwukrotnie wyższy plon w porównaniu z innymi gatunkami zbóż. W Polsce plony sięgające ponad 15 t ziarna/ha są realne do uzyskania. Zdarzają się też rekordy przekraczające nawet 20 t, np. nasza odmiana FARMORITZ.

Popularyzacji uprawy kukurydzy w Polsce sprzyjają dodatkowo korzystne cechy uprawowe:

  • umiarkowane wymagania glebowe,
  • uproszczenie technologii uprawy, w tym metoda strip-till,
  • pełne zmechanizowanie uprawy,
  • możliwość uprawy w wieloletniej monokulturze,
  • możliwość zmianowania w dużym udziale zbóż,
  • ogromny postęp genetyczny skutkujący rosnącą tolerancją co do warunków uprawy, w tym doboru stanowisk oraz potencjałem plonotwórczym.

FARMUELLER to nie jedyna pozycja w ofercie farmsaat, która może być uprawiana na cele młynarskie. Parametry spełniające oczekiwania tego przemysłu mają także odmiany: FARMFIRE, FARMPILOT, FARMEZZO i FARMGIGANT. Więcej informacji o tych i innych odmianach znajdziecie w naszych materiałach, które można pobrać tutaj oraz w naszym sklepie.

W przypadku pytań do Państwa dyspozycji jest zespół naszych kierowników regionalnych.

Jeszcze raz zachęcamy do zagłosowania na odmianę FARMUELLER w konkursie Farmera na Innowacyjny Produkt Rolniczy.