Wstąp na Dni Pola i skorzystaj z wiedzy

01.10.2020

Pomimo kapryśnej pogody w różnych rejonach Polski trwają zbiory kukurydzy na kiszonkę, a na dniach rozpoczną się zbiory kukurydzy uprawianej na ziarno. Bardzo istotne, aby zbiór kukurydzy był przeprowadzony w odpowiednim terminie, ponieważ lepsza dojrzałość ziarna wpływa istotnie na wskaźniki jakościowe, zaś niższa wilgotność daje oszczędności przy suszeniu.

Kukurydza na ziarno dojrzewa zazwyczaj na przełomie września i października, jednak  w tym roku, ze względu na panujące warunki, z pewnością termin ten w bardzo wielu rejonach uprawy będzie opóźniony.

Termin dojrzałości zbiorczej jest wypadkową wczesności odmiany (FAO) i przebiegu pogody. Wskaźnikiem jej osiągnięcia są wyschnięte liście okrywowe kolb oraz tzw. stadium czarnej plamki, czyli powstanie niewielkiej plamki u nasady ziarniaka, przy zarodku.

Ważne jest także, aby podczas zbioru zawartość wody w ziarnie była jak najniższa. Pozwoli to na ograniczenie kosztów suszenia ziarna oraz na ograniczenie jego uszkodzeń w trakcie zbioru. Ziarno wilgotne w krótkim czasie po zbiorze powinno zostać poddane procesowi suszenia, gdyż wilgotne i zanieczyszczone szybko ulega zepsuciu.

Przyrost plonu następuje w pierwszych 10–15 dniach po uzyskaniu dojrzałości pełnej, niestety przekroczenie tego terminu powoduje wystąpienie strat na skutek wylegania oraz szkód wyrządzonych dziką zwierzynę. Dodatkowo krótkie jesienne dni, pomimo słonecznej pogody, nie gwarantują efektywnego dosychanie ziarna, gdyż proces jest ten krótkotrwały i trwa zaledwie kilka godzin, a w pozostałych godzinach ziarno nie oddaje wody. Zwiększona  wilgotność powietrza może natomiast powodować rozwijanie się chorób grzybowych i co za tym idzie strat w plonie, a także porażenie ziarna mikotoksynami.

Wstąp na Dni Pola i skorzystaj z wiedzy

Wstąp na Dni Pola i skorzystaj z wiedzy

Zatem całkiem zasadne jest pytanie, czy lepiej opóźnić zbiór i w pełni wykorzystać okres wegetacji kukurydzy i jej możliwości produkcyjne, czy też dokonać zbioru na początku jesieni i uniknąć problemów ze zbyt późnym zbiorem. O tym i wielu innych nurtujących producentów kukurydzy problemach można porozmawiać na naszych Dniach Pola, organizowanych we współpracy z naszymi farmpartnerami w ramach cyklu doświadczalnego „Więcej praktyki, mniej statystyki”.

Na każdym spotkaniu można zapoznać się z naszą ofertą, która obejmuje obok kukurydzy także mieszanki traw oraz nasiona soi i sorgo. Przy tej okazji zawsze rozmawiamy jak rolnik z rolnikiem, dzielimy się z uczestnikami naszą wiedzą i doświadczeniem w zakresie uprawy oraz prezentujemy na polach kolekcję naszych odmian kukurydzy – tych znanych i sprawdzonych, ale także wielu nowości. Wiele z nich jest zakwalifikowanych jako oficjalne wzorce w badaniach COBORU, co napawa nas dumą i świadczy o niezwykłym potencjale genetyki farmsaat.

Oczywiście nasi farmpartnerzy oferują także sporo dodatkowych atrakcji oraz poczęstunek. Zapewniamy też środki dezynfekcyjne i apelujemy zawsze do uczestników o zachowanie należytego reżimu sanitarnego, tak aby nasze spotkania były w pełni bezpieczne także w tym aspekcie.

Spotkania są także okazją do przedstawienia naszej nowo powstałej firmy farmsaat Polska Sp. z o.o., która została powołana w lipcu tego roku. Wierzymy, że dzięki tej organizacji będziemy jeszcze bliżej rolników i pozwoli nam ona jeszcze lepiej wypełniać naszą ideę #farmprinzip, u podstaw której leżą personalne doradztwo i kontakt twarzą w twarz.

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa! Wielu spotkaniom towarzyszą żniwa kukurydziane na żywo z natychmiastową oceną wielkości i jakości plonu. Koniecznie przyjdźcie i zobaczcie, bo w końcu najlepiej i najtrafniej oceniamy rzeczy, gdy je widzimy na własne oczy.

Terminy i lokalizacje spotkań można sprawdzić na naszej stronie w zakładce Dni Pola.

Ponieważ mamy do czynienia z naturą, zdarza się, że daty spotkań ulegają zmianie. Najlepiej jest więc potwierdzić jeszcze termin na krótko przed u organizującego spotkanie farmpartnera lub odpowiedzialnego za dany region kierownika farmsaat.

Pozdrawiam z Polski południowo-wschodniej
Mikołaj Szumański

Wstąp na Dni Pola i skorzystaj z wiedzy